Hledači pokladů a sběratelé starých relikvií a mincí často řeší spoustu nečekaných problémů se svými sbírkami. Často řeší, jak sbírku uchovávat a skladovat, a ještě častěji jak před zařazením do katalogu náležitě vyčistit a oživit nálezy k věhlasu, který měly dříve.
Manuální čistění není vždy správná volba
Většinou se sběratelé obrací z provozních i ekonomických důvodů k běžnému manuálnímu čištění. To ale v naprosté většině vede nejen k odstranění nečistot, ale také k nenávratnému poškození čištěného materiálu. U hledačů pokladů to platí dvojnásob, protože málokteré části kovu vytažené z půdy udržují tak dobrou integritu, aby je po letech působení přírodních činitelů pomyslně „nedodělalo“ manuální čištění.
Právě proto je potřeba především v případě živých nálezů dávat maximální pozornost jejich přenosu, uskladnění i co nejšetrnějšímu odstranění nečistot.
Ultrazvukové čističky pomohou
Jedním z ekonomicky dostupných a velice kvalitních způsobů čištění jsou ultrazvukové čističky. Ty jsou už k dostání ve specializovaných obchodech a službu čištění ultrazvukem už nabízí i mnozí šperkaři. V případě častého užití se vám určitě vyplatí menší hobby čističku pořídit domů. Zcela stěžejní výhodou ultrazvukových čističek je fakt, že k odstraňování nečistot dochází způsobem bez sebemenšího mechanického kontaktu. Čistička funguje na bázi ultrazvukového vlnění, které prochází skrze specifický čistící roztok a katalyzuje v něm tak chemickou reakci. Čistící roztoky jsou speciálně připraveny tak, aby zůstaly šetrné k čištěnému materiálu a odstranili z něj veškeré cizí nečistoty. Díky tomu, že se jedná o tekutinu se navíc podaří čistit i dobře ukryté a obtížně odstranitelné nečistoty. Čištění trvá několik hodin, ale od spuštění procesu nemusíte strávit u čističky ani minutu a veškerou práci přístroj udělá za vás.