Zátěžové testy v nemocnicích a podobných zařízeních nejsou ničím výjimečným. Už dávno nejde pouze o testy zaměřené na sportovce. Pokud máte jakékoliv potíže se srdcem, pak vás mohou lékaři poslat na něco podobného. Procesy, během nichž je měřeno EKG a ostatní hodnoty v závislosti na konkrétní zátěži. A nutno podotknout, že takové výsledky jsou hodně vypovídající.
K jejich zjištění slouží moderní ergometry, o kterých bude pojednávat tento článek.
Jak vypadají ergometry?
Ať už pojem ergometr působí složitě a odborně, představit si pod ním můžete například přístroj podobný klasickému rotopedu. Přesně takhle vypadají základní bicyklové ergometry, na něž se pacient usadí a rozjede. Lékař mu určí vhodné režimy zátěže, a hlavně mu k tělu připojí několik snímacích sond, z nichž jsou získávány výsledky.
Je pravdou, že ergometry nemusí nabývat pouze výše uvedené podoby. Současný trh s těmito výrobky je velice rozmanitý, takže na své si přijdou i jiná specializovaná zařízení, která mají odlišnou klientelu. Takový bicyklový ergometr může být například sklopný, takže ve výsledku šlapete v leže. I to může mít svůj přínos nebo to bude vhodné pro daný typ pacienta. Výjimkou dokonce nejsou ani modely pro hendikepované spoluobčany, protože i u nich potřebují lékaři čas od času zjistit správnou funkčnost srdce nebo vyvrátit nejrůznější onemocnění.
Ergometr není ničím bolestivým
Z výše uvedeného jasně vyplývá, že ergometry nejsou ničím, čeho byste se měli při návštěvě lékaře či specializovaného střediska obávat. Vždyť jde pouze o jízdu na kole s odlišnou zátěží. Ani samotné snímání hodnot z těla není nikterak bolestivé a omezující. Ba naopak, taková vyšetření jsou jenom k prospěchu věci a pro vás mohou být potvrzením toho, že jste fit a v kondici. V opačném případě dokáží lékaři lépe určit vaši diagnózu, potažmo nápravu.