Ve zdravotnictví se lze setkat s nejrůznějšími výrazy. Některé jsou pro běžnou veřejnost zcela nepochopitelné, jiné je zase dobré znát. Například takové EKG. To je zkratka pro elektrokardiogram, o níž ví asi kdokoliv. Za těmito třemi písmeny se ukrývá měření srdeční aktivity. Další z poměrně známých zkratek je AMTK. Pokud přesně nevíte, co znamená, začtěte se do následujících řádků.
Co je to AMTK?
Za výrazem AMTK se skrývá ambulantní monitorování krevního tlaku. To je hodně známé také pod zkratkou ABPM. Tento typ vyšetření je důležitý například v kombinaci s odhalováním nejrůznějších onemocnění a zdravotních problémů. Jak už prozrazuje samotný název této služby, vše je realizováno ambulantně. Právě k měření krevního tlaku jsou využívána důmyslná zařízení, s jejichž podobou vás seznámíme.
Přístroje pro měření ABPM
Nejvyužívanější zařízení pro ambulantní měření krevního tlaku jsou mobilní. Právě mobilita zde hraje zásadní roli. Možná právě proto jsou tyto přístroje označovány, jako holtery TK. AMTK hodnoty jsou sledovány obvykle v průběhu 24 až 48 hodin. Díky tomu, že tyto holtery fungují na akumulátory, přináší onu potřebnou mobilitu, takže pacient může být sledován kdekoliv a kdykoliv.
Využívána je obvykle oscilometrická metoda měření. Kompaktní schránka je odolná, má nízkou hmotnost a snadno se ovládá. To je pochopitelně přínosné pro lékaře a sestry v nemocnicích. Holter pro měření AMTK mimo jiné odolává i nejrůznějším chybným artefaktům, takže jsou získávány skutečně přesné a přínosné hodnoty.
Naměřené údaje jsou následně přesouvány do speciálních ambulantních programů, které slouží pro výsledné vyhodnocení. Díky tomu zdravotnický personál okamžitě zjistí, zda je vše v pořádku či nikoliv. Jak můžete právně tušit, tak AMTK neboli ambulantní měření krevního tlaku rozhodně není ničím bolestivým.